بررسی فایروال Cisco ASA با سرویس‌ های FirePower

Cisco ASA با سرویس‌ های FirePower ، اولین فایروال سازگار و با رویکرد تهدید محورِ نسل بعدی (NGFW)، در صنعت می‌باشد که برای دوره‌ی جدیدی از تهدیدها و همچنین محافظت پیشرفته در مقابل بدافزارها (Malware) طراحی شده است. توسط این تکنولوژی، یک فرآیند دفاع یکپارچه در مقابل دامنه‌ای از حملات، در حین بروز حمله و همچنین قبل و بعد از آن ارائه می‌گردد. این کار از طریق ترکیب قابلیت‌های امنیتی تایید شده‌ی فایروال Cisco ASA، با تهدید Sourcefire پیشرو در صنعت و Advanced Malware Protection یا AMP انجام می‌پذیرد که در یک دستگاه واحد، جمع می‌شوند.

این راهکار به طور انحصاری قابلیت‌های فایروال نسل بعدی سیسکو سری ASA 5500-X را فراتر از قابلیت‌های مربوط به راهکارهای فعلی NGFW پیش می‌برد. Cisco ASA با سرویس‌های FirePower، به ارائه مقیاس و زمینه مورد نیاز در یک راهکار NFGW جهت محافظت از یک کسب‌و‌کار کوچک یا متوسط، یک شرکت توزیع‌کننده یا دیتا‌سنتر مجزا می‌پردازد.

محافظت چندلایه‌ای مطلوب Cisco ASA با سرویس‌ های FirePOWER

این تکنولوژی، نسل جدیدی از سرویس‌های متمایز امنیتیِ با تمرکز بر تهدیدات را برای فایروال‌های نسل بعدی سیسکو سری 5500-X و محصولات امنیتی سیسکو سری ASA 5585-X ارائه می‌نماید. این سرویس می‌تواند یک محافظت فراگیر از تهدیدهای شناخته شده و پیشرفته را به عمل ‌آورد که محافظت در برابر حملات بدافزاری مداوم و هدفمند را نیز در بر می‌گیرد (شکل 1). Cisco ASA، یک فایروال Stateful از نوع Enterprise می‌باشد که در سطح وسیع در سراسر جهان پیاده‌سازی می‌شود. Cisco ASA با سرویس‌های FirePower از قابلیت‌های فراگیر زیر برخوردار می‌باشد:

  • کلاستربندی پیشرفته، دسترسی Remote با VPN و Site-to-Site که یک دسترسی کاملا ایمن با عملکرد و دسترس‌پذیری بالا را با هدف تضمین تداوم در کسب‌وکار ارائه می‌نماید.
  • Granular AVC یا قابلیت دید و کنترل برنامه Granular، که می‌تواند بیش از 4000 کنترل‌ مبتنی بر ریسک و برنامه-لایه (Application-Layer) را که Policyهای شناسایی تهدیدات IPS (سیستم جلوگیری از نفوذ) را فعال می‌کنند، به منظور بهینه‌ نمودن اثر‌بخشی امنیتی پشتیبانی نماید.
  • IPS نسل بعدی Cisco ASA یا به اختصار (NGIPS) می‌تواند روند پیشگیری بسیار موثری را در مورد تهدیدات ارائه نموده و اطلاعات زمینه‌ای جامعی در مورد کاربران، زیرساخت، برنامه‌ها و محتوا فراهم نماید که در نتیجه این امر، تهدیدات Multivector شناسایی شده و واکنش دفاعی به صورت خودکار صورت می‌گیرد.
  • فیلترینگِ URL بر اساس دسته‌بندی و اعتبار این قابلیت را ایجاد می‌کند که فرآیند اعلان هشدار و کنترل جامع بر روی ترافیک مشکوک وب اجرا شده و Policyها نیز بر روی صدها میلیون URL در بیش از 80 دسته‌بندی اجرا گردند.
  • AMP نیز قابلیت اثربخشی در روند شناسایی نقض‌ها، Sandboxing، هزینه پایین مالکیت و محافظت مطلوب را ارائه می‌نماید که به شناسایی، درک و همچنین توقف بدافزارها و تهدیدهایی که در سایر لایه‌های امنیتی از بین نرفته اند، کمک می‌کند.

Cisco ASA با سرویس‌ های FirePower چیست

شکل 1- ویژگی‌های مهم امنیتی  Cisco ASA با سرویس‌های FirePower

قابلیت دید استثنایی در شبکه

Cisco ASA با سرویس‌‌ های FirePower، به صورت متمرکز و از طریق Cisco Firepower Management Center (که قبلا با نام مرکز مدیریت Cisco FireSight) مدیریت شده و قابلیت کنترل و همچنین یک دید جامع نسبت به عملکرد را در شبکه ایجاد می‌نماید. این قابلیت دید، شامل کاربران، تجهیزات، ارتباطات بین ماشین‌های مجازی، آسیب‌پذیری‌ها، تهدیدها، برنامه‌های Client-Side، فایل‌ها و وب‌سایت‌ها می‌شود. نشانه‌های عملی و کلی خطر و تهدیدات می‌تواند اطلاعات مربوط به شبکه و وقایع Endpoint  را مرتبط ساخته و دید بهتر و کامل‌تری را نسبت به آلودگی‌های بدافزاری ایجاد نماید. ابزارهای مدیریتی سیسکو در سطح Enterprise به مدیران کمک می‌کند تا پیچیدگی‌های مربوط به قابلیت دید و کنترل ناسازگار در پیاده‌سازی NGFW را کاهش دهند. همچنین Cisco Firepower Management Center، اطلاعاتی را در مورد مسیر فایل بدافزار ارائه می‌کند که در شناسایی آلودگی و تعیین دلیل اصلی آن موثر بوده و بنابراین زمان اصلاح و ترمیم مشکل را تسریع می‌نماید.

یک روند مدیریت متمرکز و مقیاس‌پذیر برای جریان‌کاری در عملیات‌های شبکه، توسط سیستم مدیریت امنیت سیسکو ارائه می‌گردد. لازم به ذکر است که این سیستم مجموعه‌ای از قابلیت‌های مهم را ترکیب می‌نماید که برخی از آنها عبارتند از: مدیریت اشیاء و Policy‌‌ها، مدیریت رویداد، گزارش دهی و عیب‌یابی برای فایر‌وال Cisco ASA در هنگام استفاده از Cisco Firepower Management Center .

Cisco Adaptive Security Device Manager یا به اختصار ASDM 7.3.x، برای مدیریت Local و On-Device جهت پیاده‌سازی در کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط، این قابلیت را داراست که کنترل دسترسی  و مدیریت فرآیند دفاع در مقابل تهدیدات پیشرفته را میسر سازد.ASDM 7.3.x با ارائه یک واسط کاربری پیشرفته، دیدگاهی در مورد روندها و توانایی حرکت سریع درمسیرهای مختلف  جهت تحلیل و بررسی بیشتر را ایجاد می‌کند.

Cisco ASA با سرویس‌های FirePower چیست

شکل 2- Cisco Firepower Management Center : داشبوردهای جامع و سطح بالای با قابلیت حرکت و بررسی دقیق

در ادامه به بررسی ویژگی های این نوع فایروال می پردازیم.

 

Cisco ASA با سرویس‌های FirePower چیست

در بخش اول پست  فایروال Cisco ASA با سرویس‌ های FirePower به بررسی  ویژگی های مهم امنیتی آن پرداخته شد  در ادامه به ارائه برخی مزایای مهم این تکنولوژی می پردازیم.

کاهش هزینه‌‌ و پیچیدگی‌ها با استفاده از Cisco ASA با سرویس‌ های FirePower

با ادغام یک رویکرد یکپارچه با فرآیند دفاع از تهدیدات توسط فایروال Cisco ASA با سرویس‌های FirePower از هزینه سرمایه، هزینه‌های عملیاتی و همچنین پیچیدگی‌های اجرایی کاسته می‌شوداین تکنولوژی به راحتی با محیط‌های IT، جریان کاری و ساختار شبکه ادغام می‌شود. مجموعه این تجهیزات کاملا مقیاس‌پذیر بوده و با سرعت‌های بیش از چندین گیگابایت نیز اجرا می‌گردد؛ علاوه بر موارد فوق، امنیت خوبی را در شعب، Edge یا لبه اینترنت و دیتاسنترها در هر دو فضای فیزیکی و مجازی ایجاد می‌نماید.

مدیران IT سازمان‌ها، با استفاده از Cisco FirePower Management Center، از این قابلیت برخوردار خواهند بود که عملیات‌ها را تسهیل و تهدیدها را به یکدیگر مرتبط نموده و تاثیر آنها را ارزیابی کنند، ضمن اینکه سیاست‌های امنیتی را به صورت خودکار تنظیم و هویت کاربران را به راحتی با رویدادهای امنیتی مرتبط نمایند. همچنین Cisco FirePower Management Center قادر است به طور مداوم چگونگی بُروز تغییرات در شبکه را در طول زمان مانیتور کند. همچنین ارزیابی تهدیدات جدید به صورت خودکار صورت می‌گیرد تا مشخص گردد که کدام یک از آنها بر کسب‌و‌کار موردنظر تاثیر‌گذار می‌باشند. سپس روند پاسخگویی بر اصلاحات متمرکز شده و فرآیندهای دفاعی شبکه با شرایط در حال تغییر تهدیدات مطابقت می‌یابند. علاوه بر آن فعالیت‌های امنیتی مهم و حیاتی مانند تنظیم Policyها به صورت خودکار انجام می‌پذیرد که در نتیجه این امر علاوه بر صرفه‌جویی در زمان و میزان تلاش‌های صورت‌گرفته در این زمینه، محافظت و اقدامات متقابل نیز در یک وضعیت مطلوب نگه داشته می‌شود.

درواقع Cisco FirePower Management Center از طریقeStreamer API با راهکارهای امنیتی Third Party ادغام می‌گردد تا جریان‌های کاری عملیات را تسهیل نموده و با ساختارهای شبکه کنونی مطابقت یابد.

Cisco ASA با سرویس‌ های FirePower چیست

مزایای استفاده از فایروال Cisco ASA با سرویس‌های FirePower

در ادامه ی این مقاله، به ارائه جدولی می پردازیم که در آن بهترین ویژگی‌ها و مزایای فایروال Cisco ASA با سرویس‌های FirePowerمعرفی شده است:

 

ویژگی
مزایای ویژگی مورد نظر
فایروال نسل بعدی یاNext-Generation Firewall   اولین NGFW در صنعت با تمرکز ویژه بر تهدیدات که قابلیت‌ عملکرد فایروال ASA، محافظت پیشرفته در مقابل تهدیدات، شناسایی و اصلاح پیشرفته‌ی نقض‌ها را به صورت ترکیبی در یک دستگاه واحد ارائه می‌نماید.
 فایروال ASA مورد تایید    مسیریابی دقیق، فایروال Stateful، تبدیل آدرس شبکه و کلاستربندی پویا جهت دستیابی به عملکرد مطلوب و دسترسی کاملا ایمن و قابل اطمینان با Cisco AnyConnect VPN
 NGIPS منحصر بفرد    پیشگیری از تهدیدات و کاهش تهدیدات شناخته شده و شناخته نشده
 محافظت پیشرفته در مقابل بدافزارها (Malware)    قابلیت انجام عملیات شناسایی، Block نمودن، ردیابی، آنالیز و اصلاح؛ جهت محافظت سازمان ها در مقابل حملات هدفمند و مداوم بدافزارها
هوشمندی کامل    اجرای Policyها بر اساس دید کاملِ کاربران، تجهیزات سیار (Mobile)، برنامه‌های سمت Client، ارتباط بین ماشین‌های مجازی، آسیب‌پذیری‌ها، تهدیدها و URLها
کنترل برنامه و فیلترینگ URL   کنترل لایه-برنامه یا Application-Layer (نسبت به برنامه‌ها، موقعیت‌های جغرافیایی، کاربران، وب‌سایت‌ها) و توانایی اعمال Policyهای شناسایی و کاربرد بر اساس URLها و برنامه‌های سفارشی
مدیریت در سطح سازمان   داشبوردها و گزارشات مربوط به بررسی دقیق Hostها، برنامه‌ها، تهدیدات و شاخص‌های خطر شناسایی شده برای قابلیت دید جامع و فراگیر
تسهیل خودکار‌سازی عملیات   کاهش هزینه‌های عملیاتی و پیچیدگی‌‌های اجرایی با همبستگی و ارتباط تهدیدات، ارزیابی تاثیر، تنظیم خودکار Policyهای امنیتی و شناسایی کاربران
هدفمند و مقیاس‌پذیر   معماری کاملا مقیاس‌پذیر که در سرعت‌های چند گیگابایتی اجرا می‌شود، ایجاد امنیت مطلوب در شرکت‌های کوچک، دفاتر شعب، لبه اینترنت و دیتاسنترها در فضاهای فیزیکی و مجازی
مدیریت On-Device   تسهیل روند مدیریت نمودن فرآیندهای دفاعی پیشرفته برای کسب‌و‌کارهای کوچک و متوسط با پیاده‌سازی در مقیاس کوچک
دسترسیِ Remote با VPN   دسترسی ایمن به شبکه را فراتر از لپ‌تاپ‌های سازمان برده و صرف‌نظر از موقعیت فیزیکی، آن را به تجهیزات سیار شخصی گسترش می‌دهد، برای راهکار Cisco AnyConnect Secure Mobility و با قابلیت VPN به صورت   Granular در سطح برنامه و همچنین Clientهای Apple iOS و Android VPN پشتیبانی می‌شود.
Site-to-Site VPN   از ترافیک شامل VoIP و داده‌های برنامه Client-Server در سازمان‌ها و دفاتر شعب پشتیبانی می‌نماید.
دسترسی یکپارچه Wireless   Wi-Fi یکپارچه در (Desktop Form Factor (ASA 5506W-X برای پیاده‌سازی ساده و فشرده در دفاتر کوچک در دسترس می‌باشد.
Form Factor مقاوم   این مدل (ASA 5506H-X) که به طور خاص برای شرایط محیطی ویژه طراحی شده است، برای برنامه‌های کنترل و زیرساخت‌های حیاتی در دسترس می‌باشد.
اکوسیستم تکنولوژی Third-Party   ادغام امنیت متن باز با Snort و OpenApplID  جهت دسترسی به منابع و توانایی سفارشی‌سازی امنیت برای توضیح سریع برنامه‌ها و تهدیدات جدید و خاص
Collective Security Intelligence یا CSI   هوشمندی بی نظیر Reputation برای وب و امنیت می‌تواند آگاهی از تهدیدات Real-Time و محافظت امنیتی را ارائه ‌نماید.

 

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات