مقدمه ای بر Cisco UCS Manager

مقدمه ای بر Cisco UCS Manager
شرکت سیسکو و سیستم کامپیوتینگ Unified سیسکو ™ (Cisco UCS ™) در ژوئن 2009 یک مدل جدید برای مرکز داده و مدیریت سرور ارائه داد. در اوت 2013 سرورهای UCS سیسکو رتبه دوم سرورهای تیغه ای x86 داشت، در سراسر جهان بیش از 26،000 مشتری از این تجهیزات استفاده می کنند. در حالی که این مدل دیگر مدل جدیدی نیست تعداد زیادی از مشتریان برای اولین بار Cisco UCS را راه اندازی می کنند. این پست یک راهنمای کلی از موارد اساسی و Best Practice های Cisco UCS را ارائه می دهد. این راهنما همچنین مسیر مستقیم کار در یک محیط بوت SAN Stateless را نمایش می دهد که بر اساس آن بسیاری از ارزش های کلیدی هسته Cisco UCS پایه گذاری شده است البته با تمام قابلیتهای دیگری که موجود می باشند. در حمایت از مدلهای Utility یا Cloud Computing ، این راهنما همچنین تعداد زیادی از مفاهیم و عناصر مدل Cisco UCS Management شرکت سیسکو را ارائه می دهد که مدیران دیتاسنتر می توانند با استفاده ازآنها به بهبود اتوماسیون مرکزداده و شیوه پاسخگویی اپراتورهای مرکز داده کمک کنند.

سرورهای Cisco UCS با اهداف زیر طراحی شده است:

1- برای ارائه کنترل مدیریتی و عملیاتی بهتر، باید امتیازات انفرادی مدیریت را کم کنیم ، به این ترتیب، افزایش مقیاس پذیری در عین کاهش پیچیدگی اتفاق می افتد.
2- کاهش چشمگیر زمان مورد نیاز برای تخصیص منابع محاسباتی جدید و زمان لازم برای راه اندازی سرورهای جدید (یا سیستم مبتنی بر سیستم عامل ویندوز یا مبتنی بر Hypervisor)
3- بهبود سرویس رسانی از طریق فشرده سازی سخت افزاری و اتصال به I / O
4- ساده سازی مجازی سازی سرور از طریق زیرساخت های فیزیکی همگرا (Converged-Network)
5- برای فعال سازی کلی زیرساخت های فیزیکی و اتصالات برنامه ریزی شده، باید اقدامات دستی را کاهش داده و نرم افزار اتوماسیون را فعال کنید.

در Cisco UCS، مفهوم “سرور” و “شاسی” با معانی آنها در مدلهای سنتی سرورها متفاوت هستند. تمرکز کمتر بر روی “سرور فیزیکی” (تیغه یا رک) است و تمرکز بیشتر بر روی “سرور منطقی” می باشد که Service Profile نامیده می شود. Service Profile شامل تمام شناسه سخت افزارهای سرور، سیستم عامل، Firmware ، پیکربندی، اتصالات و رفتار آن است اما کاملا در یک سرور فیزیکی خلاصه شده است. شاسی در اینجا تامین برق و کولینگ سرورها را بر عهده دارد اما مدیریت و کنترل سرورها در داخل شاسی Enclosure انجام نمی شود.

UCS سیسکو بر حول محور نرم افزار مدیریتی Cisco UCS Manager می چرخد که به عنوان یک دامین کنترلر سرور عمل می کند دقیقا به مانند شیوه ای که در شاسی تیغه های قدیمی است، دامین کنترلر سرورها در بین 16 سرور تیغه ای درون شاسی است. Cisco UCS یک شاسی مجازی را فراهم می کند که می تواند تا 20 شاسی فیزیکی را شامل شود. قابلیتهای پیکربندی و مدیریتی سنتی از شاسی تنها منتقل شده و به سطح دسترسی به مرکز داده منتقل شده است که در آن UCS Cisco Manager UCSM به عنوان یک مدیر دیوایس در بین کلاستری از Fabric Interconnect FI های سیسکو تعبیه شده است. یک نمونه از UCS Manager UCSM چیزی است که آن را Cisco UCS domain می نامیم.  یک دامنه به طور دینامیک می تواند تا 20 شاسی بدون افزایش نقاط مدیریتی رشد کند از آنجا که هیچ مکانی ندارد و نه شامل پیکربندی و نقاط مدیریت شاسی مرکزی می باشد.کلیه عملیات مدیریت و پیکربندی در سطح دامنه انجام می شود و در سطح شاسی کاری انجام نمی شود.

 

Service Profile ها  بصورت پایه ای برای مدل های Computing بدون State مشخص در Cisco UCS را تشکیل می دهد. در حالی که مجازی سازی آدرس های MAC و شناسه های پورت نام جهانی (WWPN) در طول سال ها از طریق این صنعت پیشرفت کرده است، UCS با گسترش تعریف Service Profile منطقی که شامل سخت افزار، BIOS، پردازنده و پیکربندی آداپتورهای ورودی خروجی ، ورژنها و تنظیمات آنها می باشد پا را فراتر گذاشته است.

در میان اهداف معماری که Cisco UCS برای آنها طراحی نشده است، عبارتند از:

  • وجود یک چارچوب کلی برای تخصیص سرور
  • قابلیت مدیریت سرویس با استفاده از سیستم مدیریت گردش کار
  • مدیریت کلی تجهیزات SAN و LAN
  • مدیریت ماشین های مجازی
  • مشاهده UCS domain های مجاور

 

 

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات