• مدارک سيسکو چيست؟

همانطور که می‌دانيد شرکت Cisco بعنوان بزرگترين و معتبرترين شرکت در زمينه ساخت، طراحی و اجرای شبکه‌های کامپيوتری و تجهيزات آن در جهان شناخته شده است . از اين رو برای آشنائی بيشتر متخصصان شبکه با اصول طراحی و کار با تجهيزات، اين شرکت اقدام به برگزاری دوره‌های متعددی در زمينه‌های مختلف شبکه نموده است. همچنين برای آگاهی از صحت و کار آزمودگی دانش آموختگان اين دوره‌ها پس از گرفتن آزمون از آنها، به آنها مدرک بين‌المللی ارائه می‌نمايد.

در کشور ما شرکتها و موسسات آموزشی متعددی نسبت به برگزاری اين دوره ها اقدام نموده اند، ولی به علت اينکه شرکت سيسکو در آمريکا قرار دارد و ما هم تحت تحريم قرار داريم، لذا هيچگونه مدرکی از طرف اين شرکت در داخل ايران صادر نمی گردد و دانش آموختگان بايستی پس از گذراندن اين دوره‌ها به يک کشور ديگر ( معمولا شهر دبی ) رفته و در امتحانات آنجا شرکت نموده و مدرک را در آن کشور اخذ نمايند.

می توان گفت اولين مدرک رسمی که از سوی شرکت به دانش آموختگان ارائه می شود، مدرک CCNA است. هرچند توصيه می شود قبل از گزراندن اين دوره بهتر است مدرک +Network يا ICND اخذ شود، ولی اجباری در گذراندن اين مدارک نيست .

سيسكو و مدارك آن بر پايه استانداردهاي عالي و بين‌المللي بنا نهاده شده وبنابراين اخذ هر يك از مدارك سيسكو، چه براي متخصصان و مديران شبكه و چه براي شركت‌ها و سازمان‌هايي كه قصد استخدام افراد متخصص را دارند، ارزشمنداست.سيسكو به‌منظور تعليم افراد براي طراحي و نگهداري شبكه‌هاي كامپيوتري در۱۵۰ كشور جهان مراكز آموزشي بر پا كرده ‌است. مدارك شركت سيسكو در سه سطحبه دانشجويان عرضه مي‌گردد و گذراندن هر سطح پيش‌نياز تحصيل در سطوح بالاتر سطح است

 • مدارك سطح همكار (Associate)

نخستين گام در شبكه‌هاي سيسكو با اين سطح برداشته مي‌شود، همچنين در اينسطح يك مدرك موقت، به‌نام مدرك CCNET، براي كساني كه با مشاغل ساده‌تر ارتباط دارند، در نظر گرفته شده است. مدارك سطح همكار در حقيقت آغاز كاربا شبكه است و دانشجويان اين دوره‌ها در حقيقت كارآموز به‌شمار مي‌آيند.

 • مدارك حرفه‌اي (Professional)

اين سطح از مدارك، مدارك تكميلي شركت سيسكو است و دارنده اين مدارك در رده نيروهاي متبحر و ماهر به‌شمار مي‌آيد.

 • مدارك تخصصي (Expert)

دستيابي به اين سطح از مدارك شركت سيسكو بالاترين مرحله براي متخصصين وافراد حرفه‌اي در شبكه است و افراد پس از اخذ اين گواهينامه به عنوان متخصص و استاد شناخته مي‌شوند.

دوره CCNA

سطح تخصص: آشنايي Associate

(Cisco Certified Network Associate (CCNA در قاعده هرم سيسكو جاي گرفته و نخستين سطح مهارتي سيسكو، يعني سطح آشنايي و مقدمات است. دانشجويان با اخذ اين مدرك، دروازه سيسكو را بر روي خود مي گشايند و خود را براي صعود از پله هاي پيشرفت و تخصص شبكه اي آماده مي كنند. مدركCCNA در گروه نصب و پشتيباني و نگهداري شبكه ها جاي مي گيرد و دارندگان اين مدرك اين قدرت و توانايي را خواهند يافت كه شبكه هاي كوچك و متوسط (۱۰۰ و كمتر كاربر) را نصب، پيكربندي و راه اندازي كنند.

دارندگان اين مدرك، اين توانايي ها را به دست مي آورند :

 • افزايش دانش و توانايي ها و تجربيات شبكه اي و تضمين موقعيت شغلي
 • پياده سازي سرويس هاي تلفني براي شبكه هاي كوچك
 • راه اندازي و پيكربندي و مديريت شبكه هاي محلي ((LAN ساده با تجهيزات سيسكو
 • برگزيدن يكي از سرويس هايWAN، با توجه به نياز شبكه و پياده سازي و مديريت كلي آن
 • رفع اشكالات موجود در LAN  و VLAN
 • آشنايي و مهارت كلي با سيستم عامل روتر IOS شامل :
 1. اجراي فرمان هايي همچون به روزرساني، پشتيبان گيري، دانلود نرم افزار و مديريت IOS
 2. تشريح فرمان هاي مسيرياب، مانند تعيين رمز عبور و استفاده از فرمان راهنمايي مسيرياب.

دريافت اين مدرك، به اخذ مدرك ديگري نياز ندارد، ولي بهتر است كه دانشجو با اين مفاهيم آشنايي كلي داشته باشد:

با گذرانيدن دوره +Network يكي از دوره هاي (CopmTIA) ، براي آشنايي پايه اي با مفاهيم اصلي شبكه :

 • آشنايي كلي با لايه هاي OSI
 • آشنايي با توپولوژي و همبندي شبكه
 • آشنايي با پروتكل TCP/IP و اصول شبكه بندي (Subnetting)
 • آشنايي كلي با تجهيزات سخت افزاري شبكه مانند: سوييچ، هاب و سخت افزار كامپيوتر
 • ۶ ماه تا يك سال تجربه كاري در يك شبكه كوچك.

دورهCCDA

سطح تخصص : آشنايي (Associate)

Cisco Certified Design Associate) CCDA) تضمين كننده دانش طراحي و مهندسي شبكه هاي كوچك اداري است. دارندگان اين مدرك توانايي بنيادي براي طراحي و نصب شبكه هاي كوچك سيسكو (۱۰۰ يا كمتر ايستگاه هاي كاري) را خواهند داشت و با استفاده از تجهيزات مسيرياب و سوييچ قادر به پياده سازي LAN و WAN و سرويس هاي Dial Access براي شركت ها و سازمان هاي گوناگون خواهند بود. همچنين قادر به ارزيابي راه حل هايي براي رفع اشكالات مربوط به انتقال ترافيك صوت بر روي شبكه خواهند بود.

اين مدرك پيش نيازي ندارد، اما اخذ مدرك CCNA پيش از آن سفارش شده است.

دورهCCNP

سطح تخصص: Professional

CCNP يك مدرك رده بالاي مهندسي شبكه است. افرادي كه اين مدرك را دريافت دارند، خواهند توانست شبكه هاي بزرگ كامپيوتري با يكصد تا بيش از پانصد كامپيوتر را نصب، پيكربندي و عيب يابي كنند. اين دسته از شبكه ها كه اغلب در كارخانجات صنعتي بزرگ، مراكز بزرگ بازرگاني و همچنين سازمان هاي بزرگ مستقر هستند و برخلاف شبكه هاي محلي كوچك و شبكه هاي دفتري به دليل نوع استفاده افزايش شمار كاربران و نقشي كه در پيشبرد اهداف نهايي آن سازمان ايفا مي كنند، از حساسيت و اهميت حياتي برخوردار است.

بنابراين، كساني كه با دريافت مدرك CCNP پا به عرصه كار با اين گونه شبكه ها مي گذارند، نسبت به دارندگان مدارك ديگر مانن( (CCNA ، اهداف بزرگتر و به دنبال آن مشكلات و دردسرهاي بيشتري را پيش رو دارند. در عوض، اين افراد از ديدگاه جايگاه شغلي در رده هاي بالاتر و از ديدگاه حساسيت نقشي كه به عهده دارند، داراي مسووليتي بزرگتر و از ديدگاه درآمد، وضعيتي مطلوبتر از ديگر دست اندركاران طراحي و نصب شبكه دارند.

 به طوركليCCNP مدركي است كه چيزي را براي دستيابي داوطلب به فناوري هاي روز شبكه هاي بزرگ، كم نمي گذارد. مباحث پرشماري كه در اين دوره مطرح مي شود، به صورت همه جانبه، هر گونه فناوري در زمينه شبكه هاي ياد شده را بررسي مي كند و در اين راه هر مساله مهمي (مانند: امنيت، كيفيت سرويس(QoS) ، شبكه هاي اختصاصي مجازي و فناوري هاي پهن باند) را به تفصيل مطرح مي سازد.

داوطلبان دريافت مدرك CCNP بايد نخستين قاعده هرم تحصيلي شركت سيسكو، يعني مدرك CCNA، را (كه مربوط به شبكه هاي محلي كوچك مي شود) گذرانيده باشند. شخصي كه به دريافت مدرك CCNP نايل مي شود، از ديدگاه رده شغلي در ميان همه شغل هايي كه مربوط به مهندسي شبكه به ويژه نصب و راه اندازي شبكه با استفاده از تجهيزات سيسكو مي شود، در رده دوم يعني پس از مدرك CCIE كه مربوط به مشاوران حرفه اي سيسكو است، قرار مي گيرد.

اين بدان معنا است كه شخص دارندهCCNP مي تواند فاصله مقام خود را با ارشد ترين سطح كارشناسي شبكه به يك گام برساند.

كارشناس شبكه با ارتقاي مدرك خود از CCNA به CCNP نه تنها تسلط خود بر مباحث مربوط به شبكه هاي LAN و Dial up را افزايش مي دهد، بلكه از محدوده شبكه هاي محلي با كاربرد كوچك خارج شده و توانايي خود را در راه اندازي شبكه هاي WAN تثبيت مي كند.

راي كسب مدركCCNP شركت در ۴ دوره آموزشي و گذرانيدن موفقيت آميز آزمون هاي هر كدام از آن ها الزامي است. مواد اين دوره عبارت است از :

 1. ساخت شبكه هاي عادي سيسكو BSCI

در اين دوره، نحوه اتصال و استفاده از مسيرياب هاي سيسكو در شبكه هاي LAN و WAN براي سايت هاي متوسط تا بزرگ آموزش داده مي شود. در اين دوره مباحث جامعي در زمينه پروتكل هاي EIGRP،BGP ،EGP،OSPF و ISIS مطرح شده و داوطلبان با دو نوع پروتكل مسيريابي به نام هاي Distance Vector و Link State آشنا مي شوند. در پايان اين دوره، داوطلب مي تواند سرويس هاي IOS مناسب يك مسيرياب سيسكو را انتخاب و راه اندازي كند.

 1. ساخت شبكه هاي چند لايه سيسكو BCMSN

در اين دوره، شيوه ايجاد يك فضاي شبكه بر پايه فناوري سوييچينگ چند لايه در سرعت هاي بالاي اترنت ((Etherne به مديران شبكه ها آموزش داده مي شود. اين دوره شامل مفاهيم مسيريابي و سوييچينگ و فناوري هاي لايه دو و سه است. داوطلبان پس از طي اين دوره خواهند توانست يك فضاي سوييچينگ چندلايه را برپا ساخته و به كنترل ترافيك شبكه با استفاده از سيستم هاي تشخيص هويت لايه هاي گوناگون بپردازند.

 1. ساخت شبكه هاي راه دور BCRAN

در اين دوره، داوطلب چگونگي پيكربندي و عيب يابي شبكه هايي را كه در جاهاي ديگر ايجاد شده و از طريق فناوري راه دور (Remote) به سايت مركزي دسترسي دارند، فرا مي گيرد. همچنين حالت عكس اين كار يعني دسترسي راه دور به سايت مركزي با مصرف كمترين پهناي باند نيز در اين دوره مورد بحث قرار مي گيرد. به طور كلي در BCRAN به شبكه هاي WAN توجهي ويژه مي شود و روش پيكربندي تجهيزات سيسكو و برقراري ارتباط بهينه بين سايت مركزي و ديگر شعبه ها و مسايل مربوط به كيفيت سرويس(QOS) در يك شبكه WAN تشريح مي گردد. اين دوره به ويژه براي مديران شبكه ها كه مسوول اجرا و عيب يابي زيرساخت يك شبكه WAN هستند، از اهميت بالايي برخوردار است .

 1. پشتيباني و عيب يابي شبكه (CIT)

در اين دوره، داوطلب چگونگي عيب يابي كامپيوترهاي سرويس گيرنده يا سرويس دهنده را، كه تحت پروتكل هاي گوناگون به هم متصل گشته اند و از سوييچ ها و مسيرياب هاي سيسكو استفاده مي كنند، فرا مي گيرد. بنابراين با گذرانيدن اين دوره، مي توان به تحليل و شناسايي مشكلات در محيط هاي Fast Ethernet، VLAN، Frame Relay،ISDN BRI و …، پرداخت و مشكلات پيچيده مربوط به سوييچ ها و مسيرياب هاي سيسكو را حل كرد.

دوره (CCDP (Cisco Certified Design Professional

سطح تخصص : Professional

مدركي براي طراحي حرفه اي و مسيريابي و سوييچ شبكه ها در محيط LAN و WAN با امكان سيستم شماره گيري براي شبكه هاي بزرگ است. دارندگان اين مدرك، دانش لازم براي طراحي پيشرفته شبكه هايRouted وSwitched كه شامل LAN و WAN و سرويس هاي Dial Access است را دارا هستند.

(براي بين۱۰۰ تا ۵۰۰ ايستگاه كاري). همچنين توانايي اعمال ماژول ها روي مسيرياب ها و انتخاب راه حل و طرحي مناسب براي محيط هاي كاري متفاوت (كاري، شخصي، شركت ها و سازمان هاي گوناگون) را به دست خواهند آورد. داوطلبان براي كسب اين مدرك بايد دوره هاي مدركCCNA و CCDA را با موفقيت پشت سر گذاشته باشند و اعتبار اين مدرك از زمان اخذ آن به مدت ۳ سال است.

مزاياي دستيابي به مدارك سیسکو :

 • دريافت مدرك بين المللي سيسكو – certificate & transcript
 • دريافت كارت شناسايي سيسكو  – wallet card
 • امكان استفاده از لوگوي سيسكو
 • موقعيت شغلي و استخدامي بهتر با توجه به تخصص و دانش مورد تاًييد سيسكو در مورد محصولات و فن آوري اين شركت
 • دريافت حقوق بيشتر با توجه به نوع تخصص
 • اثبات دانش فني و عملي در زمينه كار با جديدترين تكنولوژيهاي سيسكو
 • دستيابي به بخش ويژه سايت سيسكو جهت دارندگان مدارك و امكان دريافت لوگوها و مشاهده وضعيت مدرك.

مدرك MOS :

مدرك MOS كه مخفف عبارت Microsoft Office Specialist مي باشد به كسانی داده می‌شود كه در كار با مجموعه نرم‌افزارهای Office يعنیWord , Excel , outlook PowerPoint، Access و MS project مهارت كافی داشته باشند. از آنجا كه مجموعه Office در بيش از ۱۰۰كشور و با ۱۸ زبان در اختيار كاربران قرار می‌گيرند ,می‌توان آن را فراگيرترين مدرك مايكروسافت دانست. بد نيست بدانيد كه ماهانه ۳۲هزار نفر در سراسر دنيا اين مدرك را دريافت می‌كنند.

مدرك  Microsoft Office Specialist Master Instructor :

اين مدرك به كسانی داده می‌شود كه برای تدريس بخش‌های مختلف Office مهارت كافی داشته باشند. خواستاران اين مدرك بايد دست كم از ۲ سال تجربه تدريس اين نرم‌افزارها بهره‌مند باشنداين مدارك كه به مجموعه آنها (MCP (Microsoft Certified Professiona گفته می‌شود، طی امتحانات استانداردی، به افرادی داده می‌شود كه در به كارگيری يا پياده كردن يكی از محصولات يا فناوری‌های مايكروسافت مهارت كافی كسب كرده‌اند. كسب اين مدارك، نشان دهنده آن است كه صاحب مدرك در به كارگيری آن محصول، محصولات يا فناوری‌ها از نظر شركت مايكروسافت تخصص كافی دارد. از سوی ديگر، صاحب مدرك می‌تواند به بعضی اطلاعات فنی موجود روی سايت مايكروسافت دسترسی مستقيم داشته باشد. مايكروسافت صاحبان اين مدارك را به كنفرانس‌ها و سمينارهای فنی خود دعوت می‌كند و مجله‌ای را هم ويژه اين افراد منتشر می‌كند.

انواع مختلف دیگر مدرک فناوری اطلاعات :

 • مدرك MCSA : مدرك (MCSA (Microsoft Certified System Administor به افرادی داده می‌شود كه در زمينه مديريت شبكه و محيط‌های سيستمی مبتنی بر سيستم عامل‌های ويندوز، مهارت كافی داشته باشند.درحال حاضر، اين مدارك روی ويندوز ۲۰۰۰ داده می‌شود و برای كسب آن بايد از توانايی مديريت اين سيستم عامل و مديريت شبكه با استفاده از آن برخوردار بود. كسی نامزد دريافت اين مدارك می‌شود و برای كسب آن در آزمون شركت می‌كند. بايد ۶ تا ۱۲ ماه تجربه پياده كردن و مديريت يك سيستم عامل روی رايانه شخصی، پياده كردن و مديريت يك سيستم عامل روی شبكه و مديريت شبكه‌هايی با بيش از ۲۰۰كاربر را داشته باشد.
 • مدرک Microsoft Certified System Engineer يا به اختصار MCSE يکی از مهمترين مدارک شرکت Microsoft می‏باشد. افرادی كه به تحليل نيازهای يك طرح تجاری، طراحی و پياده كردن يك زيرساخت مبتنی بر محصولات و سيستم عامل‌های مايكروسافت می‌پردازد و بر اين اساس ، راه حل‌هايی را به كارفرمايان ارائه می‌دهند ، مدرك MCSE را به عنوان تاييد توانايی‌هايشان اخذ می‌كنند ، در واقع، اين مدرك برای مهندسان سيستم، مهندسان پشتيبانی فنی، تحليلگران سيستم، تحليلگران شبكه و مشاوران فنی مناسب است.
 • مجموعه توانايي هاي دارندگان اين مدرك آنها را براي هر يك از مشاغل زير آماده مي سازند :
 1. مهندس شبكه
 2. طراح شبكه
 3. مشاور IT

اين مدرك، از پرطرفدارترين و معروف‌ترين مدارك فنی به حساب می‌آيد.كسی كه برای كسب اين مدرك اقدام می‌كند، بايد دست كم تجربه‌ای يك ساله در پياده كردن و مديريت يك سيستم عامل تحت شبكه با ۲۰۰۰ كاربر و در ۵ نقطه فيزيكی داشته باشد. علاوه بر آن، نامزد MCSEبايد دست كم يك سال تجربه در زمينه پياده كردن و مديريت سيستم عامل روی رايانه شخصی و طراحی زيرساخت شبكه داشته باشند.

در واقع نشان دهنده اين است که شخص دريافت کننده اين مدرک توانائی راه‏اندازی، مديريت و عيب‏يابی سيستمهای شبکه کامپيوتری بر اساس سيستم عامل شبکه Microsoft را دارا می‏باشد. شرکت Microsoft با ارائه سيستم عاملWindows 2000 قابليتهای فراوانی را در اختيار کاربران شبکه قرار داده است و به همين دليل هر روز بر تعداد شبکه‏های مبتنی برWindows 2000 افزوده می‏گردد و بازار کار بسيار مناسبی برای دارندگان اين مدرک بوجود آمده است.

 • مدرك MCDBA :MCDBA مخفف عبارت Microsoft Certified Database Administrator به مديران پايگاه داده‌های DATABASE) SQL) اختصاص دارد. كه به طراحی، پياده سازی و مديريت اين كارگزار (Server) مشغولند. در حال حاضر، اين مدرك روی SQL Server 2000 ارائه می‌شود.
 • مدرك MCT: دارندگان مدرك ( MCT (Microsoft Certified Trained استادانی هستند كه از سوی مايكروسافت، برای تدريس و آموزش دوره‌های مايكروسافت تاييده شده‌اند. برای دريافت اين مدرك بايد يكی از ديگر مدارك MCP را داشت.
 • مدرك MCAD: MCDA كه مخفف عبارت Microsoft Certified Application Developer می‌باشد. مدركی است برای كسانی كه از فناوری‌های مايكروسافت برای توسعه و نگهداری برنامه‌های كاربردی، برنامه‌های تحت وب و سرويس‌های داده اياستفاده می‌كنند.  مايکروسافت براى اولين بار گواهينامه MCAD .NET يا همان MCAD را در نوامبر ۲۰۰۲ معرفى نمود و براساس آخرين آمار رسمى تاکنون بيش از هفت هزار نفر در سراسر دنيا موفق به اخذ اين گواهينامه شده اند. MCAD جديدترين گواهينامه رسمى شرکت مايکروسافت براى برنامه نويسانى است که از Visual Studio .NET و مجموعه .

NET جهت توليد و ساخت سيستمهاى کاربردى استفاده مى کنند. جهت دريافت مدرک MCAD و گذراندن امتحانات آن حداقل به اندازه دو سال تجربه در زمينه توليد نرم افزار نياز است حال آنکه براى دريافت MCSD .NET شما به بيش از شش سال تجربه در زمينه طراحى و توليد نرم افزار و نيز مدرک MCAD بعنوان پيشنياز احتياج داريد ، دارندگان مدرك (MCSD (Microsoft CertifiedSolution Developer افرادی هستند كه با فناوری‌ها، سيستم‌های عامل و معماری ويندوز، راهكارهای مناسبی را برای صاحبان صنايع و تجارت طراحی كرده و توسعه می‌دهند.

دارندگان اين مدرك توانايي طراحي و پياده سازي سيستم هاي اطلاعاتي شامل كليه انواع MIS و سيستم هاي عملياتي مانند مالي ، اداري ، توليد و … با استفاده از تكنولوژي هاي مايكروسافت بر روي كامپيوترهاي مستقل (Single User) و يا شبكه هاي كامپيوتري (Client Server) را دارا مي باشند. مهندسان نرم‌افزار، تحليلگران و توليدكنندگان برنامه‌های كاربردی و مشاوران فنی كسانی هستند كه داشتن اين مدرك را به آنها توصيه می‌كنيم. دست كم يك تجربه ۲ساله كاری برای خواستاران اين مدرك لازم است.

حال كه با مدارك مختلف مايكروسافت و سیسکو و.. و كاربرد هريك آشنا شديم. پرسش بعدی در ذهن ما جرقه می‌زند: چگونه بهترین راه را انتخاب کنیم ؟

ما ۶ مرحله برای شركت موفق در امتحان و كسب مدرك ذكر می‌كنیم :

 ابتدا تصميم بگيريد كدام مدرك برای شما مناسب است. در اين تصميم گيری، بايد تجربه‌ها و مهارت‌های كاری خود را دخيل كنيد و با توجه به شناختی كه از كاربرد هر يك از مدارك داريد تصميم بگيريد.

تجربه كافی كاری كسب كنيد. همانطور كه اشاره كرديم، مدارك MCDBA, MCSAو MCSE دست كم يك تجربه يك ساله و MCDA, MCSA و MCTيك تجربه ۶ تا ۱۲ ماهه كاری لازم دارند. پس عجله نكنيد و به تمرين عملی بپردازيد.

 تجربه‌های خود را با دوره‌های آموزشی تكميل كنيد. دوره‌های آموزشی مختلف با استفاده از منابع معتبری برگزار می‌شوند. گذراندن اين دوره‌ها به كامل شدن تجربه‌های شما كمك می‌كند.

راهنمای آزمون را در سايت های مربوط به مدرک انتخابی خود مطالعه كنيد.

در يك آزمون غيررسمی برای كنترل توانايی‌های خود شركت كنيد.

برای شركت در امتحان شركت كنيد.

رعايت اين گام‌ها و مراحل، شما را در كسب مدرك مورد علاقه‌تان ياری می‌كند. اما به ياد داشته باشيد كه هريك از اين مراحل در شرايط مناسب می‌توانند نقش مثبتی در اين روند داشته باشند. به طور مثال تكميل تجربه‌ها با استفاده از دوره‌های آموزشی زمانی موفق است كه اين دوره‌های آموزشی از سوی موسسات معتبر و استادانی كه از آن مدرک برخوردارند، ارائه شوند. استادانی كه خود موفق به كسب اين مدرك نشده‌اند، نمی‌توانند راهنمای خوبی برای شما به حساب آيند.

انتخاب و شركت در آزمونی برای كنترل توانايی‌ها نيز در صورتی موفق و موثر است كه آزمون‌ها با پرسش‌های استاندارد و با توجه به نكات مدنظر مايكروسافت برگزار شوند. پس دقت كنيد كه چه مدركی برای شما مفيد است و دوره‌های آموزشی آن را كجا فرا می‌گيرد.

نقشه راه کلیه کسانی که موفق به کسب مدرک CCNA می‌شوند، در رده‌ای بالاتر با سه دوره متفاوت جهت ادامه تحصیل روبه‌رو می‌شوند. در این مقطع شرکت سیسکو با ارایه راه‌حلی که آن را نقشه راه (Road Map) می‌خواند، سعی می‌کند داوطلبان را براساس میزان علاقه آن‌ها با سه گرایش مختلف شبکه در این سطح آشنا کرده تا آن‌ها بهتر بتوانند مسیر خود را تا کسب مدارک رده بالاتر پیدا کنند.

در اینجا به کسانی که به مسایل نصب، پشتیبانی، رفع عیب شبکه در سطح عمومی و البته جنبه تخصصی آن علاقه دارند مدرک CCNP، به کسانی که به طراحی شبکه‌های پیشرفته علاقه‌مند هستند مدرک CCDP و به اشخاصی که ارتباطات شبکه‌ای و سرویس‌های مربوط به آن را بیش‌تر از امور دیگر شبکه می‌پسندند، مدرک CCIP پیشنهاد می‌گردد.

پس از طی این مرحله، در رده بالاتر و در واقع آخرین سطح تخصصی شبکه‌های مبتنی بر سیسکو، داوطلبان صرفاً با یک مدرک و آن هم CCIEمواجه می‌شوند. کسانی که موفق به کسب مدرک CCIE شوند، قادر خواهند بود پیچیده‌ترین شبکه‌های کامپیوتری را طراحی و مدیریت کنند .

از آنجا که تعداد دارندگان این مدرک به ۸ هزار نفر هم نمی‌رسد، اما تعداد شبکه‌های عظیم قابل اداره توسط این افراد فقط در کشوری مثل ایالات متحده، بسیار بیش از این رقم است، می‌توان حدس زد که صاحبان مدرک مذکور از چه فرصت شغلی مناسب و چه قدرت انتخابی در کسب این موقعیت‌های کاری برخوردار هستند.

طبق ادعای مسئولان دوره‌های آموزشی سیسکو، این دوره‌ها، خصوصاً دوره CCIE، چنان تنظیم شده است که هرگونه نیاز اشخاصی که به کسب تخصص در امور شبکه تمایل دارند را برطرف می‌سازد.

ضمن این‌که با تکیه‌ای که این دوره‌‌ها بر اصول علمی و فنی قضیه دارند، سعی شده است مفاد دروس صرفاً براساس تجهیزات خاصی که خود شرکت سیسکو ارایه می‌دهد بنا نشود و وابستگی کمتری به نوع تجهیزات شبکه‌ای مورداستفاده در هر یک از تکنولوژی‌های مورد بحث دوره‌ها لحاظ شود.

برای کسب مدرک CCIE، برخلاف بسیاری از مدارک متعلق به سایر شرکت‌ها و مؤسسات آموزشی یا حتی سایر مدارک خود سیسکو، هیچ پیش‌نیاز خاصی در نظر گرفته نشده است. در عوض داوطلبان که ترجیحاً باید ۳ تا ۵ سال کار در شبکه‌های بزرگ و پیچیده را در تجربه خود داشته باشند، باید در آزمونی که جهت تأیید صلاحیت آن‌ها برای شرکت در دوره‌های آزمایشی CCIE در نظر گرفته شده شرکت کنند.

این آزمون، توان داوطلبان را در علوم شبکه و ارتباطات، سطح مدیریت و تدبیر آن‌ها در زمان‌های بروز مشکل و همچنین سطح تفکر و اندیشه آنان جهت توسعه و بهبود کارایی شبکه‌های بزرگ را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد.

در دوره CCIE سعی شده است از توان و دانش دانشجویانی که به عنوان مثال مدرک CCNP را با موفقیت کسب کرده‌اند، طوری استفاده شود که آن‌ها را با تکنولوژی و نیازهای واقعی روز همراه کند و باعث شود این‌گونه افراد قادر باشند به مسایل مربوط به شبکه از دیدگاه مدیریتی و فنی بالاتر بنگرند. به همین دلیل در بسیاری از دیالوگ‌ها و یا متون مربوط به حوزه مدارک IT از CCIE به عنوان دکترای شبکه یاد می‌گردد.

مفاد CCIE :

 1. CCIE Routing & Switching : در این دوره، داوطلبان با انواع ارتباطات پیچیده Switching و Routing جهت افزایش پهنای باند، کاهش زمان پاسخ، افزایش کارایی و امنیت آشنا می‌شوند. همچنین نحوه نصب، نگهداری و رفع عیب از بزرگ‌ترین شبکه‌هایLAN ، WAN و سرویس‌های Dial Access را فرا می‌گیرند. مواردی چون Source Rout Briolging و DLSW+) Data Link Switching) و PIX Firewall از جمله سرفصل‌های مهم این دوره به شمار می‌روند.
 2. CCIE Security : دوره امنیت در واقع از سال ۲۰۰۱ به سرفصل دروس CCIE اضافه شد که البته سه سال بعد شرکت سیسکو محتوای این دوره را به منظور هر چه نزدیک‌تر‌شدن به موضوعات امنیتی و فناوری روز، مورد بازبینی و ویرایش جدید قرارداد. در این دوره، ضمن بررسی انواع پروتکل‌های امنیتی شبکه و نقش سیستم‌عامل‌های مختلف در ارتباط با اینپروتکل‌ها، مباحث پیچیده و مهمی چون: سیستم‌های کشف نفوذ (IDS)، سیستم‌های برقراری امنیت در سطح شبکه‌های بزرگ VPN، پیاده‌سازی و پیکربندی سیستم‌های امنیتی برای شبکه‌های بی‌سیم و پروتکل‌هایEAP ، AES متعلق به آن‌ها، مطرح می‌شود.
 3. CCIE Voice : در این دوره، اطلاعات جامعی در مورد تکنولوژی انتقال صوت از طریق پروتکل IP یعنی همان VOIP در محیط‌های Enterprise از نصب و راه‌اندازی گرفته تا پشتیبانی و رفع عیب عرضه می‌شود.
 4. CCIE Service Provider : گذراندن این دوره بیانگر وجود اطلاعات و مهارت‌های فنی در بالاترین سطح آن در زمینه پروتکل IP و کلیه فناوری‌هایی است که براساس آن بنا شده‌اند: مثلIP Routing ،Qos ،Multicast ،MPLS ،MPLS VPN ،MBGP و مهندسی ترافیک شبکه. به‌علاوه در این دوره، حداقل آخرین اطلاعات تخصصی در یک یا چند زمینه مهم ارایه سرویس‌های دیگر شبکه، مثل DSL ،Optical Cable،WAN Switching ،Content networking ،IP telephony و Metro Ethernet عرضه می‌شود.
 5. همان‌طور که از نام این دوره برمی‌آید، سرفصل‌های آموزشی آن مربوط به انواع ادوات و روش‌های ذخیره‌سازی اطلاعات می‌باشد. از آن‌جا که مدیریت نگهداری از اطلاعات، مسایل مربوط به نگهداری آرشیو، نسخه‌های پشتیبان، سرعت دسترسی از روی دیسک و امثال آن در محیط‌های Enterprise دارای اهمیت حیاتی است،   در این دوره سعی شده انتخاب‌های متفاوت قابل ارایه جهت ذخیره‌سازی اطلاعات در چنین محیط‌های بزرگی همانند FICON و FCIP ،ISCSI و امثال آن مورد بررسی قرار گیرد.
 6. وضعیت درآمد میانگین درآمد دارندگان مدرک CCIE در سال ۲۰۰۴ برابر ۱۰۵ هزار دلار در سال برآورد شده است که این رقم حاکی از یک افزایش ۴/۱۲ درصدی نسبت به سال ۲۰۰۳ است و به همین دلیل نه تنها موقعیت این مدرک را در زمینه میزان افزایش درآمد در سال در بین کلیه مدارک IT در مقام نخست قرار داده، بلکه بیانگر این مسئله است که اصولاً سطح درآمد هیچ مدرکی حتی معتبرترین و مشکل‌ترین مدارک متعلق به شرکت‌هایی چون اوراکل، آی‌بی‌ام‌ و مایکروسافت، به رقم میانگین یکصدهزار دلار در سال نرسیده است.
 7. همچنین طبق آمار دیگری، مدرک CCIE در زمینه اشتغال‌زایی نیز مقام اول را به خود اختصاص داده و این امر بیانگر این نکته است که اولاً هنوز تعداد زیادی از موقعیت‌های شغلی که توسط صاحبان این مدرک می‌تواند کسب شود، خالی است و ثانیاً وجود چنین افرادی چه در رده مدیریت و چه در رده آموزش افراد، می‌تواند به رونق کسب‌وکار شبکه‌ای برای سایر مدارک و مشاغل مربوط به این حوزه منجر شود.

توضیحات اضافی :

شرکت مایکرو سافت:  یک شرکت چند ملیتی که مرکز آن درایالت متحده امریکا قرار دارد. این شرکت، بزرگترین شرکت ارائه رایانه نرم افزاردر دنیاست که به انتشار کتاب و تولید محصولات چند رسانه ای و ارائه خدماتپست الکتونیکی نیز می‌پردازد. پرفروش‌ترین محصولات مایکروسافت، سیستم عامل «ویندوزز» و نرم‌افزار «آفیس» است و شعار اصلی شرکت «یک کامپیوتر روی هر میز و در هر خانه، که نرم‌افزارهای مایکروسافت را اجرا کند.» می باشد.

شرکت سیسکو سیستمز: شرکت آمریکایی تولیدکنندهٔ تجهیزات شبکه (Network) است که مرکز آن در شهر سن خوزه در ناحیه معروف به سیلیکان ولی در ایالت  کالیفرنیاقرار دارد. این شرکت محصولات مربوط به شبکه و ارتباطات را طراحی می‌کند و با سه نام تجاری مختلف سیسکو،لینکسیسو ساینتیفیک اتنالنتا به فروش می‌رساند..

شعار فعلی سیسکو این است:

به شبکه انسان خوش آمدید

شرکت سیسکو در سال ۲۰۰۳ موفق به دریافت جایزه ریاست جمهوری ران براون برای کیفیت عالی در روابط کارمندان و جامعه گردید.

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات