انواع حافظه در سوئیچ و روتر های سیسکو

در این قسمت با انواع حافظه در سوئیچ و روتر های سیسکو  آشنا میشویم . همانطور که میدانید روترهای سیسکو نیز مانند کامپیوتر ها دارای حافظه هستند . که میتوان برای نمونه های زیر استفاده کرد :

.

۱- فضایی برای ذخیره سازی IOS  ،
۲- extention ( مانند CME  ) ،
۳- فایل های کانفیگ شده اینترفیس های وب ،
۴- ویر firmware های IP Phone ها و کانفیگ های مربوط ،
۵- Routing Table – Arp Table
۶- لود شدن IOS
و موارد دیگر .

انواع حافظه در سوئیچ و روتر های سیسکو

حافظه RAM (Random Access Memory)

انواع حافظه در سوئیچ و روتر های سیسکو : حافظه RAM که نام دیگر آن حافظه ی Running Config است ،  حافظه ای در روترهای سیسکو است که دارای سرعتی بسیار بالا است ، وظیفه این حافظه ذخیره فایل Running – Configuration است . به این معنی که تمامی  Configuration تعریف شده برای دستگاه ، در فایلی به نام Running – Configuration ، که داخل رم قرار دارد ، ذخیره می شود . محتویات این حافظه :

  1. سیستم عامل روتر ( در حال اجرا ) ، همان Cisco IOS که در حال اجراست .
  2. System Table های IOS و بافرها در این حافظه نگهداری می شوند .
  3. RAM برای نگهداری Routing Table ها ، کش های ARP ، بافرینگ Packet ها مورد استفاده قرارمیگیرد. در این مورد بیشتر از shared RAM   استفاده می شود .

باید دانست امکان از بین رفتن این حافظه با restart  شدن  روتر سیسکو وجو دارد ، این اتفاق مشابه اتفاقی است که با قطع شدن برق برای RAM  می افتد . از RAM  برای نگهداری تنظیمات روتر زمانیکه روتر در حال روشن شدن است به عنوان یک حافظه موقت می توان استفاده کرد . باید دانست اطلاعات مربوط به نرم افزارهای در حال اجرا در روتر، دستورات سیستم عامل روتر، Running Configuration ،Arp Cache و Routing Table ها برای اجرای سریعتر در حافظه RAM قرار می گیرند .

حافظه NV-RAM (Non-Volatile Random Access Memory)

انواع حافظه در سوئیچ و روتر های سیسکو : نام دیگر حافظه NV-RAM ، حافظه Start-up Config است . به این علت که در این حافظه Start-up Configuration ذخیره می شود . Configuration ها پس ازذخیره در Running Configuration در پایان کار بر روی Start-up Configuration ریخته می شوند تا برای همیشه ذخیره شوند و از بین نروند .

Startup Configuration تنظیماتی است مناسب  IOS  که در هنگام Boot  کردن روتر امکان خواندن اطلاعات وجود داشته باشد . سرعت این حافظه مشابه با سرعت  RAM  است . تفاوت عمده ای که میتوان اشاره کرد این است که با شروع دوباره ( restart ) و یا قطع برق اطلاعات روتر سیسکو از بین نمیرود . باید در پایان کار محتویات Running Configuration را به Start-up Configuration منتقل کرد.

حافظه Flash (Flash Memory)

انواع حافظه در سوئیچ و روتر های سیسکو : نام دیگر این حافظه بلند و دائمی EEPROM است و سیستم عامل IOS درون آن ذخیره شده است . حافظه فلش روترهای سیسکو یک چیپ حافظه الکترونیکی ، قابل پاکسازی  و قابل برنامه ریزی مجدد است . این حافظه فلش شامل تصاویری کامل از سیستم عامل روتر یا همان Router IOS است. با استفاده از این حافظه می توان OS روتر سیسکو را بدون  نیاز به تعویض  chipset تغییر داده یا آن را بروز رسانی کرد. مسئله مهم باقس ماندن اطلاعات بعد از  خاموش و روشن شدن یا Restart شدن روتر سیسکو است .

حافظه ROM (Read Only Memory)

حافظه ای است فقط خواندنی و البته دائمی که در قسمت های زیر وجود دارد :

  1.  Power On Self-Test – POST: وظیفه آن تست قسمت های سخت افزاری و اصلی دستگاه است .
  2. Boot Strap Program: توسط Register Number ، مراحل بوت دستگاه را مشخص می کند . معمولا Register Number پیش فرض  X21020 است . ابتدا به سراغ فلش می رود و IOS را بوت می کند و داخل RAM می ریزد . سپس به سراغ NV RAM می رود و Start-up Config رو که کانفیگ های اولیه دستگاه است را داخل رم میریزد و دستگاه شروع به کار می کند .  می توان با تغییر  register number  تعیین کرد مراحل بوت به چه طریقی باشد .
  3. ROM Monitor: IOS کوچکی است که در مواقع ضروری امکان انجام کارهای مدیریتی را محدودی می کند . به طور مثال در زمان فراموشی رمز عبور دستگاه .

همچنین برای مشاهده میزان RAM – Flash – NVRAM روتر سیسکو میتوان از دستورالعمل زیر استفاده کرد :

router> show version

جهت مشاهده انواع سوئیچ سیسکو و آگاهی از قیمت آن ها بر روی عبارت مورد نظر کلیک فرمایید .

تبلیغات
استوریج
تبلیغات
خرید سرور
تبلیغات
خرید پاوربانک