معرفی  WDS در روترهای وایرلس و اکسس پوینت ها

WDS یا ( Wireless Distribution System سیستم توزیع بیسیم) سیستمی است که دستگاه های بیسیم (اکسس پوینت ها، مودم های وایرلس و روترهای وایرلس) در استاندارد 802.11 را قادر به برقرای ارتباط داخلی می کند . این مکانیزیم به شبکه های بیسیم اجازه می دهد تا محیط تحت پوشش خود را با استفاده از یک یا چند اکسس پوینت دیگر ، بدون نیاز به لینک سیمی بین آنها ، گسترش دهند .

به طور کلی ما با Wireless Distribution System می توانیم 3 کار را انجام دهیم :

1- برای ارتباط اکسس پوینت ها و گسترش شبکه های داخلی

معمولا Access Point ها برای وصل شدن به یکدیگر نیاز به ارتباط کابلی دارند اما این قابلیت امکان بیسیم بین دو Access Point  را فراهم می کند . اگر شما دو Access Point داشته باشید و یکی از آن ها سرویس دهنده اصلی باشد Access Point  دوم تنها امواج فرستنده را گرفته و تقویت کرده و مجدد ارسال می کند .

2- برای توزیع شبکه بیسیم

در این نوع که معمولا در خارج از کشور بهتر و بیشتر استفاده می گردد ، زیرا اینترنت رایگان بوده به این صورت که یک روتر به عنوان روتر مرکزی قرار می گیرد و همه مودم های اطراف را به آن روتر تنظیم می کنند و در همه جای شهر از یک روتر برای اینترنت استفاده خواهد شد . در ایران این نوع هیچ وقت انجام نمی گیرد چون اینترنت رایگان نمی باشد همچنان این روش در خارج از کشور امکان پذیر است اما به علت استفاده کم ، ضرر های کمی نیز دارد .

3- هک اینترنت

با این روش میتوان یک روتر مرکزی که یک دستگاه دیگر است راشناسایی کرد و می توان با گذاشتن مک ادرس آن روتر بر روی دستگاه روتر خود از اینترنت شخص بدون اطلاع استفاده کرد !!! البته این روش خیلی کار برد ندارد !!

در اجرای یک لینک WDS نکات زیر را به دقت به یاد داشته باشید :

  1. برای ساختن اتصال Wireless Distribution System مابین دو دستگاه مختلف، باید هر دوی آنها Wireless Distribution System را پشتیبانی کنند اما فعال کردن این قابلیت روی یکی از آن ها کافیست .
  2. بهترین مزیت Wireless Distribution System نسبت به روش های مشابه این است که مک آدرس فریم های اترنت در طول لینک Wireless Distribution System حفظ خواهند شد .
  3. روترهای مرکزی و تکرار کننده باید روی کانال وایرلس ، متد رمزنگاری و پسورد یکسانی تنظیم شوند . در برخی دستگاه ها SSID جدیدی میتوان برای دستگاه تکرار کننده (Repeater) استفاده نمود .
  4. در اکثر مواقع پهنای باند شبکه ای که روی WDS کار می کند نصف خواهد شد . (مثلا در حالتی که کلاینت های وایرلسی به روتر تکرار کننده متصل می شوند ) . برای کلاینت های که بصورت کابلی به روتر متصل می شوند پهنای باند تغییری نخواهد کرد .
  5. Wireless Distribution System ممکن است بین محصولات مختلف سازگار نباشد (حتی محصولاتی از یک تولید کننده!!!) زیرا استاندارد IEEE 802.11-1999 بطور کامل نحوه انتقال فریم های داده و نحوه عملکرد روترهای وایرلس را در این مد ، تشریح نکرده است . پس برای اجرا سعی کنید حداقل از برند یکسانی برای اکسس پوینت مرکزی و اکسس پوینت تکرار کننده استفاده نمایید .
  6. متد های رمز نگاری که کلیدهای دینامیک برای رمزنگاری به کار می برند مانند  متد WPA/TKIP یا WPA2 در بیشتر مواقع در لینک Wireless Distribution System قابل استفاده نیستند ، اگرچه WPA/PSK اکثرا کار خواهد کرد . این مشکلات بخاطر ضعف استاندارد گذاری در این حوزه بوده و با معرفی استاندارد IEEE 802.11s احتمالا رفع خواهند شد . در نتیجه متد WEP و WPA استاتیک (PSK) را بکار ببرید . در ضمن در فریم ویرهایی که توسط توسعه دهندگان غیر رسمی مانند OpenWRT یا DD-WRT برای روترهای وایرلس مختلف ساخته می شود میتوان WDS را در متدهای پیشرفته تر رمزنگاری مانند WPA2 بکار گرفت اما به یاد داشته باشید این فیرم ویرها رسمی نبوده و باعث ابطال گارانتی محصول شده و ریسک بالایی برای نصب دارند .
تبلیغات
استوریج
تبلیغات
خرید سرور
تبلیغات
خرید پاوربانک